Имоти – общи понятия
В българският език под имоти се разбира собствеността върху недвижимо имущество. Последното пък е собственост върху земи, сгради както и части от сгради.
Пряко свързани с това понятие е бизнес сектор, който представлява съвкупността от строителство, управлението и оценка на имоти, търговията с тях, имотни инвестиции и други, което се нарича „Бизнес с недвижими имоти”.
Една от най-надеждните и доходоносни инвестиции е точно инвестицията в недвижими имоти.
Когато говорим за недвижими имоти се появяват понятия, които сме чували, но рядко ( освен в случаите когато сме се сблъскали с тях) са ни били ясни.
1. Едно подобно понятие е „Емлячен регистър”. Емляк е турска дума и означава недвижим имот, или данъкът върху него. В България започва да се води през турското робство. През 1903-1904 година правителството започва измерване и скициране на полските имоти и се въвеждат тези регистри.
Емлячните регистри имат за цел да регистрират и гарантиране собствеността върху тях, както и облагането с данъци. Водят се от съответната община където се намират независимо от адреса на собственика им. В тези регистри се дават подробни сведения за вида, големина, предназначението, местоположение на полските имоти и вид, предназначение, застроеност, етажност, обем, стойност на сградния фонд.
Въз основа на горните регистри се е издава удостоверение за собственост.
От 1945 година са спрени и отново са въведени през 1991година.
2. Кадастър. Представлява регистър на поземлената собственост на държавата. Установява границите и имената на отделните обекти.
Кадастралния план (карта) съдържа регистър с данните за имотите, притежателите на правата върху собствеността, както и какви основания има за собственост.
Кадастрите определят правните права върху даден обект, както и гарантиране на границите му.
3. Недвижима собственост. Представлява обект, чието географско местоположение не може да се промени без нарушаване цялостта му.
4. Поземлен имот. Това е земна или водна площ с конкретни граници съобразно правото на собственост.
Съвкупността от поземлени имоти образуват територията на дадена страна. Всеки поземлен имот разполага с индивидуален номер – идентификатор, който го описва в общонационалният кадастър.